

Choć w sypialni w dzień nie spędzamy wiele czasu, ona również zasługuje na uwagę i upiększenie. Możliwe jest to również dzięki fototapetom do sypialni. Nastrojowe kompozycje, wyciszające, pozwalające daleko uciec myślom, zrelaksować się, jak żadne pasują do miejsca, które służy wypoczynkowi i w stosunku do pozostałych pomieszczeń ma być prywatnym bastionem spokoju i ciszy. Czy jednak w wyborze kierować się zaleceniami dekoratorów wnętrz, czy też wybrać motywy, które są nam bliskie?
Trendy w ozdabianiu sypialni fototapetami
Bogaty wybór kompozycji i motywów znajdujących się na fototapetach do sypialni przyprawiać może o zawrót głowy. Przy wyborze w takich warunkach trudno nie sugerować się radami specjalistów. Fototapety bowiem, jak się twierdzi, nie tylko są ozdobą pomieszczenia, ale też wywierają na nas pewien wpływ, oczywiście głęboko osadzony w ich treści. Podobnie jak w naturalnym warunkach wyciszamy się na zielonej łące, tak i tapeta może działać podobnie.
Obrazy pobudzają naszą wyobraźnię i kierują skojarzenia ku miejscom ulubionym lub wymarzonym. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, byśmy zasypiali na pięknej plaży pod palmami czy w komnacie starego zamku. Trendy są więc właściwie aspektem fototapety, który powinien zostać pogodzony z własnym gustem. Decydujący powinien być nie motyw, a jego prezentacja, która zgodnie z trendami może się zmieniać.
Istnieją jednak motywy jeśli nie ponadczasowe, to uniwersalne, trudno bowiem zaprzeczyć, że poza własnym gustem cechują nas wszystkich również wspólne upodobania. To dlatego większość z nas wyjeżdża na wakacje nad morze, by cieszyć się słońcem i piaskiem, a nie np. na Islandię. Specjaliści z zakresu wystroju wnętrz w masowej produkcji wykorzystuję te wspólne upodobania czy cechy.
Zgodnie z nimi klasyczne fototapety do sypialni najczęściej posiadają następujące motywy:
- nieba – nierzadko pochmurnego, deszczowego, skłaniającego ku drzemce, bo niejeden z nas potwierdzi, że deszczowa pogoda nie skłania do wstawania z łóżka,
- miejsc skojarzonych z wakacjami – właśnie morza, piasku, bezludzia, które kojarzą się ze spokojem i odpoczynkiem,
- symboliczne przejścia – do innego wymiaru, pomieszczenia etc., przez portal, okno, drzwi, po tęczy,
- wieczornych i nocnych pejzaży – wyciszających, wprowadzających nastrój adekwatny treścią do pomieszczenia,
- a nawet żartobliwie, stada czarnych owieczek – bo w końcu coś przed każdym snem trzeba policzyć.
Oczywiście to tylko niewielka część motywów wykorzystywanych w sypialniach, jednak zwraca uwagę, że wszystkie się z sypialnią integrują.
Fototapeta do sypialni to nie wszystko
Ważne są jednak również dodatki i nie chodzi tu o ich sugerowanie. W tym względzie należy już kierować się wyłącznie własnym gustem, dobierając je tak, by komponowały się z fototapetą do sypialni, lecz tworzyły też indywidualny charakter śpiocha. Nie obowiązuje tu większa ilość zasad, może poza jedną – sypialnia ma być dzięki dodatkom miejscem, które zachęca do pozostania, gdy się w nim znajdziemy.